Klientem jest międzynarodowy instytut badawczy zajmujący się rozwojem medycyny obliczeniowej. Pracownicy instytucji opracowują zaawansowane metody komputerowe do zapobiegania, diagnozowania i wspomagania leczenia chorób, aby zaspokoić nadrzędną potrzebę wydajnej, skutecznej i usprawnionej opieki zdrowotnej. Głównym priorytetem działań jest dostarczenie klinicystom narzędzi do lepszej opieki nad pacjentami oraz stanie się największym centrum medycyny obliczeniowej w Europie.
Głównym celem projektu było opracowanie narzędzi pomagających w poprawie jakości leczenia pacjentów, które bazują na tak zwanych rejestrach jakości QR. Punktem wyjścia do zbierania takich danych jest opracowanie kreatora pozwalającego na tworzenie rejestrów medycznych na życzenie, w których byłyby przechowywane wszelkie informacje na temat różnych schorzeń pacjentów. Miałoby to zastosowanie w momencie, gdy zbiera się np. konsylium lekarskie, które potrzebuje przeglądu konkretnych informacji na temat choroby, typu leczenia itd. Stworzenie takiego narzędzia przy pomocy najnowszych technologii miałoby wyraźny wpływ na rozwój medycyny i szybsze diagnozowania pacjentów.
Jest to bardzo rozbudowany projekt, którego perspektywy rozwoju sięgają lata w przód. Rozpoczynając prace nad konceptem koncentrowaliśmy się na poznaniu i opisaniu ogólnych wymagań systemowych, a także zdekomponowaniu ich do takiego poziomu szczegółowości, który pozwolił na estymację PoC .
Wyzwaniem był również dobór metodyki prowadzenia projektu, ponieważ formalności i ścisłe budżetowanie wymagają szczegółowego rozpisania wymagań w fazie analizy i zastosowania podejścia waterfall. Natomiast z uwagi na eksploracyjny proces klaryfikacji wymagań oraz późniejszego budowania systemu bardziej elastycznym podejściem byłby Agile, gdzie proces odkrywania wymagań i ograniczeń ma miejsce w czasie trwania projektu. Ostatecznie uzgodniliśmy z Klientem, że będziemy pracowali w hybrydowy sposób łącząc ze sobą oba modele.
Prace nad projektem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia warsztatów Product Discovery wykorzystując metody Design Thinking oraz Event Storming, tak by, jak najlepiej poznać zarówno wymagania użytkowników, jak i zrozumieć przebieg procesów biznesowych. Przy zastosowaniu tych technik, analiza biznesowa i techniczna staje się pełniejsza, co skutkuje tworzeniem rozwiązań dostosowanych do rzeczywistych potrzeb odbiorców.
Rezultatem serii takich warsztatów było opracowanie i uspójnienie słownika pojęć, opis poszczególnych modułów systemu wraz z zależnościami pomiędzy nimi, zidentyfikowanie ról i użytkowników, wyodrębnienie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych (uwzględniających m.in. aspekty wydajności, bezpieczeństwa, użyteczności czy dostępności.) oraz opracowanie wstępnego szkicu architektury systemu.
Przygotowaliśmy pełną dokumentację projektu zawierającą estymację kosztową poszczególnych założeń systemu, opis wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych wraz z rejestrem ryzyk oraz mapę drogową projektu. W efekcie powstał wielostronicowy, kompleksowy dokument stanowiący gotową bazę do rozpoczęcia prac deweloperskich.
Design, Development, DevOps czy Cloud - jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj ze specjalistami, aby porozmawiać o swoich potrzebach.
Z przyjemnością odwiedzimy Cię w Twoim biurze. Pozwoli nam to osobiście przedyskutować możliwości i korzyści współpracy.
Jeśli chcesz się z nami umówić na spotkanie, zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu.