VM.PL
Programowanie typu full-stack w ramach rozwiązań dla Przemysłu 4.0
Czytaj więcej

Szczegóły projektu

Kategoria:
Back-end solution, Front-end solution
Branża:
Inżynieria przemysłowa
Miasto:
Laer, Niemcy
Model współpracy:
Team Outsourcing
Model płatności:
Time & Materials
Czas trwania projektu:
 2019 – obecnie

Wyzwanie

Welotec jest firmą specjalizującą się w najnowocześniejszych rozwiązaniach, które rewolucjonizują nowoczesną produkcję, rolnictwo i pomagają budować zrównoważone inteligentne miasta. Pracowaliśmy już wcześniej nad jednym z jej fascynujących pomysłów, więc byliśmy bardzo podekscytowani, gdy zwrócono się do nas z nowym projektem dotyczącym przetwarzania danych zgodnie z koncepcją edge computing. Pomysł polegał na stworzeniu urządzenia, które działa jako router i jednocześnie pozwala na uruchamianie aplikacji z kontenerów Docker. Celem było umożliwienie zdalnego sterowania systemem i zapewnienie bezpieczeństwa urządzeniom, które nie są podłączone do sieci lub powinny być chronione niezależnym firewallem. 

Jednym z najważniejszych elementów projektu było opracowanie własnej, opartej na systemie Linux dystrybucji przeznaczonej dla szeroko wykorzystywanego komputera przemysłowego „Edge Gateway”. Znaliśmy związane z tym wyzwania i systemy firmy, więc zaufano nam w kwestii realizacji tego elementu projektu.

Przebieg

Kiedy otrzymaliśmy telefon od Welotec, wszyscy nasi specjaliści od systemów wbudowanych byli przydzieleni do innych projektów. W takich przypadkach zawsze szukamy pomocy wśród naszych zaufanych partnerów i firm, z którymi już wcześniej współpracowaliśmy. W ciągu paru dni udało nam się zebrać zespół przy wsparciu klastra IT — Theumatec Tech Group. Wkrótce potem zorganizowaliśmy spotkanie warsztatowe w siedzibie Welotec w Laer. Podczas spotkania pracownicy Welotec chcieli przedyskutować biznesową stronę projektu i upewnić się, że mamy wystarczający zespół do wykonania tego zadania pod względem umiejętności jego członków i ich liczy. 
Jak się pewnie domyślacie, nie pisalibyśmy o tym, gdybyśmy nie przeszli tego testu. 
 
Pierwszą fazą projektu była weryfikacja koncepcji (ang. Proof of Concept, PoC), co oznacza, że musieliśmy dostarczyć minimalnie przygotowany produkt (ang. Minimum Viable Product, MVP) posiadający jedynie podstawowe funkcje bez interfejsu wizualnego. We wrześniu 2020 roku zakończyliśmy etap PoC i rozpoczęliśmy wdrażanie coraz bardziej kluczowych funkcji i elementów systemu, takich jak:
 
  • System do konfiguracji i zarządzania routerami przemysłowymi
  • WebGUI (Graficzny Interfejs Sieciowy) oparty na interfejsie LUCI (Lua Configuration Interface) z routerem OpenWRT (Open Wireless Router) do integracji z komputerami Edge Gateway (EG)
  • Łatwe w obsłudze API do współdzielenia kontenerów Docker typu GPIO (wejście-wyjście ogólnego przeznaczenia) z EG
  • System zdalnego zarządzania dla wielu urządzeń EG
  • Dodatkowe platformy fizyczne

 
Przy tak złożonych projektach uzgadnianie wszystkiego ze wszystkimi uczestnikami przez cały czas jest niezbędne. Dlatego w trakcie prac programistycznych przeprowadziliśmy jeszcze kilka bardziej bezpośrednich warsztatów, aby omówić bieżące wyzwania i wybrać najskuteczniejsze rozwiązania. 

Rezultat

Dzięki zaprogramowanemu przez nas systemowi firma Welotec zyskała nowy, dochodowy produkt w kategorii edge computing, co już teraz wydaje się być kamieniem milowym w rozwoju działalności firmy. Urządzenie ma ogromny zakres możliwych zastosowań dla firm napędzanych przez koncepcję IoT i Przemysł 4.0. W ten sposób firma Welotec zyskała już wielu nowych klientów, a z pewnością będzie ich jeszcze więcej, zwłaszcza że jesteśmy u progu Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Ponadto urządzenie to jest również cennym narzędziem do zbierania danych, co może otworzyć możliwości dla oferowania nowych usług analitycznych w przyszłości. 

Dziękujemy Welotec za możliwość pracy nad tym fascynującym projektem i nie możemy się już doczekać dalszej współpracy!

Od klienta

"Byłem pod wrażeniem wiedzy, jaką posiadali developerzy VM.PL. Doskonale rozumieli nasze cele, a ich sugestie stanowiły dla nas dużą dodatkową wartość. Bardzo szybko zrozumieli zastosowanie kompleksowej aplikacji w konkretnych przypadkach użycia."

Jos Zenner
CTO, Welotec GmbH

Technologie

Klient

Firma Welotec istnieje na rynku od kilkudziesięciu lat. Są oni ekspertami w dziedzinie komunikacji przemysłowej i automatyki. Specjalizują się głównie w trzech sektorach: Smart Energy, Smart City, Smart Industry. Rozwijają produkty takie jak: routery, anteny a także systemy i rozwiązania telekomunikacyjne/techniczne dla swoich klientów.

Witryna klienta: https://www.welotec.com/

Rozwój aplikacji do obsługi klinik psychoterapeutycznych

Firma ergosoft z siedzibą w Mannheim od 24 lat tworzy rozwiązania programowe dla praktyk psychoterapeutycznych. Portfolio ich produktów ułatwia pracę tysiącom psychoterapeutów i instytucji Niemczech.
Zobacz kolejny

Design, Development, DevOps czy Cloud - jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?

Porozmawiaj ze specjalistami, aby porozmawiać o swoich potrzebach.

Jakub Orczyk
Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL
Zamów bezpłatną konsultację
Jakub Orczyk

Umówmy się na spotkanie!

Z przyjemnością odwiedzimy Cię w Twoim biurze. Pozwoli nam to osobiście przedyskutować możliwości i korzyści współpracy.

Jeśli chcesz się z nami umówić na spotkanie, zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu.

* Prosimy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola.
Umówmy się na spotkanie!