/ 18.11.2024
W czasach, kiedy tempo postępu technologicznego bije rekordy, nieaktualizowane oprogramowanie często odchodzi do lamusa w ciągu roku. Kiedy świat pędzi do przodu z prędkością światła, regularna aktualizacja systemu jest koniecznością, a nie opcją do rozważenia.
Stanie w miejscu to pewna biznesowa śmierć, więc aktualizację systemu możemy potraktować jako inwestycję na przyszłość, która da naszej firmie przewagę konkurencyjną nad firmami, które utkną głęboko w przeszłości. Przeanalizujmy punkt po punkcie najważniejsze korzyści wynikające z aktualizacji systemu.
Jakie są korzyści z regularnego aktualizowania systemu?
Po pierwsze, użycie gotowych rozwiązań najzwyczajniej w świecie minimalizuje koszty testowania i wytwarzania systemu, co pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów przy niskim budżecie. Zmiana jest jedynym pewnikiem, a nieustanne ulepszanie architektury naszego systemu poprawia szybkość wdrażania zmian i dostarczania nowych funkcjonalności, co oczywiście jest ogromnym plusem w dzisiejszym świecie. Ponadto, jeżeli system został zaprojektowany specjalnie na nasze potrzeby i jego tajniki znają tylko niektórzy pracownicy, firma jest podatna na szantaż pracowników i kryzys wewnętrzny, jeśli odpowiedzialne za system osoby będą nieobecne. Aktualizacja systemu sprawia, że jest on odporny na rotację pracowników i potencjalna zmiana kadry nie zburzy całej wewnętrznej struktury firmy.
Warto także pamiętać, że technologia nieustannie ewoluuje, a nieaktualizowane przez lata oprogramowanie staje się drogie w utrzymaniu. Producenci często rezygnują ze wspierania starszych technologii i wypuszczają na rynek nowe oprogramowanie. W takiej sytuacji utrzymanie i rozwój systemu staje się kosztowne, a rzadko aktualizowany system staje się podatny na cyfrowe zagrożenia i ataki hakerów. Aktualizacja systemu pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa naszej architektury, a co za tym idzie, ochronę naszych danych i reputacji. Wyciek danych to wizerunkowa katastrofa, której wiele firm nie jest w stanie przetrwać. Pomijając kwestię bezpieczeństwa, która jest kluczowa dla wielu klientów, nowe rozwiązania technologiczne są skalowalne, co pozwala na zwiększenie szybkości działania systemu, a więc i wydajności w świecie, w którym efektywność jest podstawą sukcesu, możliwość nieustannej poprawy wydajności jest bezcenna. Najlepsza inwestycja to taka, której owoce możemy zbierać latami: dokładnie tak jest w przypadku aktualizacji systemu.
Pomijając oczywiste korzyści, takie jak zwiększona wydajność, konkurencyjność i zadowolenie użytkowników systemu, warto zwrócić także uwagę na czynnik ludzki, czyli naszych programistów. Możliwość korzystania z nowych technologii podniesie poziom ich zadowolenia z pracy, ponieważ będą nieustannie uczyć się nowych rzeczy, co pozwoli im na tworzenie lepszych produktów. Rozwój programistów leży w interesie firmy, jako że zmniejsza prawdopodobieństwo ich odejścia do konkurencji. Rozwijający się programista to specjalista, którego praca otworzy nam okno do lepszego jutra.
Regularnie aktualizowany system to nie tylko elementy, które pozostają niewidoczne dla oka: nowoczesny i optymalnie działający interfejs graficzny wymaga aktualnych rozwiązań technicznych, ponieważ w ciągu ostatnich lat sposób projektowania interfejsu użytkownika wielokrotnie się zmienił. Rynkowi giganci, tacy jak Google, Microsoft, czy Facebook, nieustannie wyznaczają nowe trendy UX, a klienci to wzrokowcy, więc piękny design, z którym mogą sprawnie wchodzić w interakcje, zdecydowanie zadziała na korzyść naszej firmy.
Jak efektywnie aktualizować system?
Na początku powinniśmy zacząć od audytu, który da nam dokładny obraz sytuacji i pomoże nakreślić skuteczny plan działania. Aby przeprowadzić audyt, potrzebujemy specjalisty z dużym doświadczeniem technologicznym. Żaden system nie jest taki sam, więc jego aktualizacja wymaga indywidualnego podejścia i dobrania odpowiednich rozwiązań. Czasami sama zmiana procesu wytwarzania oprogramowania daje pożądane rezultaty, a innym razem potrzebna jest zmiana architektury systemu lub używanej technologii. Jeżeli w naszej organizacji nie ma osoby, która jest w stanie sprawnie przeprowadzić audyt, to możemy poszukać zewnętrznej firmy, która się w tym specjalizuje, lub po prostu wysyłać swoich pracowników na szkolenia, aby zdobyli potrzebną wiedzę na ten temat.
Jeżeli zmiana systemu pociągnie za sobą zmianę UX, musimy dokładnie zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszego systemu i jakie rozwiązania mogą maksymalnie ulepszyć ich doświadczenia. Znalezienie optymalnego rozwiązania wymaga doświadczenia w projektowaniu User Experience (UX), więc jeśli nasz zespół nie ma jeszcze doświadczenia, warto zainwestować w wiedzę, lub pomoc z zewnątrz. Niektóre problemy będą wymagały nieszablonowego myślenia i dogłębnej znajomości dostępnych rozwiązań, więc bez zaplecza informacyjnego, trudno będzie zaprojektować efektywne rozwiązania.
Jakie problemy możemy napotkać przy aktualizacji systemu?
Wiele problemów, które możemy napotkać przy aktualizacji systemu, związanych jest bezpośrednio z czynnikiem ludzkim. Twórcy systemu muszą być otwarci na zmiany, ponieważ jeżeli wewnętrznie nie będziemy w stanie dojść do porozumienia, to audyt ze strony zewnętrznej firmy może nie przynieść żadnych korzyści i doprowadzić do napiętej atmosfery w firmie. Jeżeli chęć ulepszenia systemu zamienia się w wewnętrzną wojnę, warto zastanowić się nad motywacją, która kieruje naszymi pracownikami. Doświadczony programista nie boi się rzeczowej dyskusji i jest gotowy do nauki nowych rozwiązań, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeżeli osoby, które zbudowały system, absolutnie nie godzą się na żadne zmiany, prawdopodobnie nie kierują się zupełnie dobrem firmy, a boją się utraty pozycji w firmie, którą daje im wiedza o systemie.