Język niemiecki w branży IT – zobacz, jak pomoże Ci znaleźć pracę marzeń!

/ 27.10.2022 Aktualności

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Praca czeka zarówno na programistów, jak i na osoby „nietechniczne”. Dużym wsparciem w znalezieniu dobrze płatnej i atrakcyjnej pozycji jest znajomość języków obcych. Wbrew pozorom, nie tylko angielskiego. Równie przydatny może być język niemiecki. Jego znajomość może być dla Ciebie pierwszym krokiem do zrobienia kariery w IT. Zobacz, dlaczego.

I. Język niemiecki – dlaczego to może być Twój atut na rynku IT?

O tym, że praca w IT najczęściej wymaga znajomości angielskiego, wiedzą nawet osoby, które nie są w żaden sposób związane z tą niszą. Jednak związek z niemieckim niekoniecznie jest taki oczywisty. Tymczasem zwłaszcza w Polsce znajomość języka Goethego może być znaczącym argumentem. Oto, dlaczego.

Potęga niemieckiej gospodarki = szerokie możliwości zatrudnienia

Niemcy to najsilniejsza gospodarka Europy i czwarta pod względem wielkości na świecie. To przekłada się na bardzo dynamiczny rozwój, także pod kątem IT. W efekcie tak stabilny system gospodarczy generuje ogromne zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora – w końcu do obsługi jest aż ponad 130 mln osób, dla których niemiecki to język ojczysty. 

Co ważne, praca z klientami z krajów DACH wcale nie musi się wiązać z emigracją do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii. Wiele podmiotów obsługujących niemieckojęzycznych odbiorców ma swoją siedzibę także w Polsce. Również zmiana paradygmatu pracy z klasycznej stacjonarnej na pracę spoza bura, spopularyzowała zatrudnienia pojedynczych pracowników jak i całych zespołów zdalnie.  

Podobna kultura pracy Polaków i Niemców

Chociaż stereotypowy Polak i Niemiec różnią się od siebie, w rzeczywistości ich sposób myślenia, organizacja czasu pracy czy podejście do obowiązków zawodowych i rozwiązywania problemów, są bardzo podobne. Widać to szczególnie w branży IT, gdzie różnice kulturowe bardzo się zacierają. Dlatego wejście do pracy w IT na rynku DACH jest dla Polaka stosunkowo łatwe. Szybko zaadaptuje się w międzynarodowym środowisku.

Mała liczba specjalistów IT z językiem niemieckim w Polsce

Chociaż język niemiecki jest drugim pod względem popularności wśród osób uczących się (w szkołach jego lekcje pobiera nawet ok. 2 mln uczniów), nie przekłada się to na liczbę specjalistów z branży IT. Na bazie danych z LinkedIn można szacować, że w Polsce w tej niszy na stanowiskach ze znajomością niemieckiego pracuje ok. 15 tys. osób. Mniej więcej połowa to osoby na stanowiskach technicznych – głównie Java developerzy oraz Frontend- i Full-stack developerzy. Druga połowa to osoby na stanowiskach typu backoffice, suppor, konsultanci – przede wszystkim project managerowie, specjaliści w zakresie sprzedaży, rekrutacji czy Scrum masterzy.

Tymczasem zapotrzebowanie jest znacznie wyższe, co oznacza, że znalezienie zatrudnienia – także z mniejszym doświadczeniem w obszarze IT – rosną, gdy zna się język niemiecki.

Bardziej atrakcyjne płace dla specjalistów z j. niemieckim

Znajomość języka niemieckiego ma bardzo wyraźne przełożenie na płace – i to zarówno na stanowiskach technicznych, jak i nietechnicznych, już od poziomu juniora. Jakie dokładnie? Wiele zależy oczywiście od zajmowanej pozycji, ale także od doświadczenia pracownika, jego wykształcenia czy dodatkowych kompetencji. Jednak orientacyjnie można powiedzieć, że pozycje ze znajomością języka niemieckiego mogą rokować:

  • pensją o ok. 1 000 zł brutto wyższą przy rozliczeniach w ramach umowy o pracę,
  • wynagrodzeniem godzinowym wyższym o ok. 10 zł/netto przy rozliczeniach w modelu B2B.

 

Jak zatem widać, potencjał drzemiący w tym rynku jest ogromny i warto go wykorzystać.

Na jakim poziomie trzeba znać język niemiecki, żeby pracować w branży IT i jak sposób jest on weryfikowany?

Wbrew pozorom, żeby pracować w IT na wakacie z językiem niemieckim, wcale nie musisz mówić jak rodowity Niemiec, Austriak czy Szwajcar. Oczekiwana jest komunikatywność w języku niemieckim. Dlatego absolutne minimum to B1, a jeżeli masz kompetencje na poziomie B2/C1, zostaną one zaakceptowane właściwie na każdym stanowisku.

Co ważne, nie zawsze na start jest wymagana znajomość słownictwa technicznego po niemiecku. Jeżeli ogólnie umiesz porozumiewać się w tym języku, to szybko opanujesz również terminologię charakterystyczną dla IT – np. podczas kursu wprowadzającego w miejscu pracy czy po prostu w praktyce. Takie kursy uzupełniające firma VM.PL często proponuje sowim przyszłym współpracownikom lub cyklicznie organizuje takie warsztaty z native speakerem dla wszystkich chętnych z zewnątrz. 

Możesz się spodziewać, że Twoje kompetencje językowe zostaną zweryfikowane podczas rozmowy rekrutacyjnej. W jakiej formie? To zależy od polityki firmy, do której aplikujesz. Mogą to być np.:

  • luźna rozmowa po niemiecku na tematy ogólne i zawodowe,
  • test kompetencji językowych, który trzeba będzie rozwiązać.

 

Nie trzeba się jednak tym stresować. Powtórzmy: na większości stanowisk poziom komunikatywny znajomości języka niemieckiego będzie wystarczający na start. Z czasem, dzięki nieustannemu obcowaniu z tym językiem, podniesiesz swój poziom językowy. A to dodatkowa korzyść!

Należy wspomnieć też, że dodatkowo w większości przypadków będzie oczekiwana znajomość angielskiego. Tu jednak zasada jest podobna: wystarczy poziom komunikatywny, od B1 w górę.

II. Gdzie szukać pracy w IT z językiem niemieckim?

Praca w IT z językiem niemieckim jest dostępna zarówno dla osób z doświadczeniem i kompetencjami na poziomie seniora, jak i dla osób początkujących. Pozycję dla siebie mogą znaleźć nawet ci, którzy dopiero ukończyli kilkumiesięczny intensywny kurs. Są też dostępne wakaty dla osób nietechnicznych – ich obecność również jest potrzebna w firmach z obszaru IT, np. w kwestiach wstępnej obsługi klientów, zarządzania projektem czy szeroko rozumianego wsparcia dla kierowników działów. Dlatego jeśli znasz ten język, koniecznie sprawdź wakaty dostępne na rynku. 

Możesz przyjrzeć się np.:

  • portalom pracy dla specjalistów, takim jak Rocket Jobs czy Just Join IT,
  • ofertom na portalach społecznościowych, w szczególności na LinkedIn,
  • propozycjom bezpośrednio u pracodawców, którzy zatrudniają ekspertów z językiem niemieckim – to np. VM.PL, IBM, Atos, DXC Technology czy Capgemini.

 

Pamiętaj: nieustannie pojawiają się nowe propozycje zatrudnienia z językiem niemieckim w różnych obszarach IT. To Twoja szansa.

III. Jak znaleźć swoje wymarzone miejsce pracy w branży IT oraz pozytywnie przejść proces rekrutacyjny? 

Są trzy kluczowe elementy, które pozwolą Ci znaleźć dobrą pracę w IT z niemieckim. Oto one.

Dobre rozeznanie na rynku

Znalazłeś już kilka interesujących ofert pracy w IT z j. niemieckim? Zanim wyślesz swoje CV, przyjrzyj się bliżej każdej z nich.

Zwróć uwagę na:

  • opis obowiązków zawodowych na danym stanowisku oraz wymagań wobec kandydata – oceń, czy je spełniasz. Jeśli nie, zwłaszcza w obszarze wymogów koniecznych, poszukaj innej propozycji zatrudnienia;
  • opis działalności firmy, np. na jej stronie, a także w mediach społecznościowych – zobacz, czym dokładnie się zajmuje, jakie projekty realizuje i czy wpisują się one w pole Twoich zainteresowań.

 

Warto także sprawdzić opinie o firmie jako pracodawcy (w polskim internecie pomoże np. GoWork.pl, a w niemieckojęzycznym – np. Kununu.com) czy też – jeśli to możliwe – skorzystać z webinarów czy wydarzeń branżowych, które są przez nią organizowane. To wszystko pozwoli Ci się upewnić, że trafisz w odpowiednie dla siebie miejsce.

Odpowiednio przygotowane CV

Czy wiesz, że rekruter w branży IT przy wstępnej selekcji CV poświęca tylko ok. 10-15 sekund (!) na przyjrzenie się każdej aplikacji? Dlatego ważne jest, aby zadbać o jej przejrzystość. Warto:

  • użyć przejrzystego, minimalistycznego szablonu – najlepiej jednak nie domyślnego, np. pobranego z portalu z ofertami pracy;
  • umieścić u góry krótkie podsumowanie swoich kompetencji i koniecznie zawrzeć w nim informację o poziomie znajomości j. niemieckiego,
  • wypunktować chronologicznie dotychczasowe pozycje, wraz z opisem wykonywanych obowiązków,
  • określić powód ewentualnych przerw w zatrudnieniu.


Dobra rozmowa rekrutacyjna

Rozmowa może się odbyć zarówno w siedzibie firmy, jak i – co coraz częściej praktykowane – zdalnie. Jednak bez względu na format warto pamiętać o:

  • wcześniejszym zapoznaniu się z profilem pracodawcy i opisem pozycji, na którą się aplikuje,
  • podkreślaniu tego, jak Twoje kompetencje przełożą się na wykonywanie obowiązków na stanowisku, które chcesz objąć,
  • jak najbardziej naturalnej komunikacji – w branży IT, poza sektorem bankowym, jest ona dość luźna.

 

Nie obawiaj się też zadawać pytań – są one mile widziane i pokazują Twoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny.

Podsumowując, praca w IT z językiem niemieckim otwiera Ci znacznie szersze perspektywy – zarówno na rozwój zawodowy i lingwistyczny, jak i na lepsze zarobki. Warto więc podszlifować swoje umiejętności i otworzyć się na te opcje kariery. Powodzenia! 

 

Maciej Neczaj
Recruitment Manager w VM.PL 

Kategoria: Aktualności


Design, Development, DevOps czy Cloud – jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj o swoich potrzebach z naszymi specjalistami.

Jakub Orczyk

Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL

Zamów bezpłatną konsultację
kuba (1)