VM.PL

Czym jest nearshore i dlaczego to lepszy wybór niż pozostałe modele, które znasz?

/ 22.05.2023
Biznes

Outsourcing w branży IT może bazować na jednym z kilku modeli. Wybór odpowiedniego paradygmatu jest bardzo ważny, ponieważ pozwoli Ci zmaksymalizować zyski, zoptymalizować wydatki i ograniczyć czas niezbędny do ukończenia projektu. Najczęściej spotykane formy kooperacji z software housem obejmują onshore, nearshore oraz offshore.

Onshore, nearshore i offshore – o co w tym wszystkim chodzi?


Choć nazwy poszczególnych modeli współpracy brzmią podobnie, w rzeczywistości różnice między nimi są spore i znaczące z biznesowego oraz logistycznego punktu widzenia.

Offshoring polega na przeniesieniu wybranych procesów biznesowych za granicę – do kraju położonego na innym kontynencie. Jedną z najbardziej popularnych destynacji w tym przypadku są Indie. Takie rozwiązanie pozwala na delegację tych części projektu, których Twoja firma nie jest w stanie zrealizować z wykorzystaniem własnych zasobów.

Niestety współpraca w modelu offshoringu często wymaga stałego nadzoru pracy zespołu po drugiej stronie półkuli. Rozwiązaniem może być delegacja reprezentanta Twojej firmy, który będzie doglądać pracy developerów na miejscu, w biurze podwykonawcy projektu. Daje Ci to z jednej strony szansę na lepszy ogląd czy wymagania są odpowiednio realizowane oraz, czy jakość pozostaje na wysokim poziomie. Ma to jednak swoje minusy. Poprzez wysłanie osoby zaufanej, która najprawdopodobniej zajmuje już wysokie, samodzielne stanowisko, osłabiasz moce przerobowe swojej firmy tu, na miejscu.

Co więcej, koszty realizacji całego projektu gwałtownie wzrastają w przypadku ciągłych podróży służbowych. Jeśli działasz w sektorze MŚP lub prowadzisz start-up bazujący na nowoczesnych rozwiązaniach IT, może się to okazać zbyt obciążające. Nawet w przypadku założenia filii firmy za granicą (np. w Delhi) spółka-matka musi wyznaczyć pracownika, a niekiedy cały zespół, który będzie nadzorował jakość pracy spółki-córki zgodnie z wartościami firmy założycielskiej – bez gwarancji, że efekty będą satysfakcjonujące. 

Onshore - co to jest i jakie ma znaczenie?

Onshoring to zlecanie prac przedsiębiorstwu z tego samego kraju. Między firmami istnieje pełna zgodność kulturowa (pracownicy komunikują się tym samym językiem i rozumieją niuanse biznesowe, społeczne i kulturowe) oraz często niewielka odległość, która daje większe możliwości osobistych spotkań. Minusem onshoringu jest stosunkowo wysoka cena usług, a w niektórych krajach także niska dostępność specjalistów. 

W przypadku Niemiec właśnie to może stanowić największą przeszkodę. Jeśli już teraz problematyczne jest znalezienie i zatrudnianie osób do własnej firmy, to również przedsiębiorstwa zajmujące się software developmentem borykają się z tą samą kwestią. Potwierdzają to liczne raporty rynkowe czy badania Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego. Według ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie Bitkom, obecnie na rynku brakuje ok. 137 tys. specjalistów IT i wynik ten jest wyższy niż przed pandemią, co ma również wpływ na tempo rozwoju technologicznego całego kraju oraz postępy związane z procesem transformacji cyfrowej.* 

Nearshore - co to jest i jak się sprawdza we współpracy?

Nearshoring to współpraca z firmą znajdującą się na tym samym kontynencie, ale w innym państwie, tak jak w przypadku firm niemieckich, które na swojego partnera technologicznego wybierają spółki zlokalizowane w Polsce. Współpraca odbywa się wtedy w tej samej strefie czasowej, co nie wymaga prowadzenia spotkań online poza standardowymi godzinami pracy. Co więcej, daje to możliwość szybkiego umówienia wizyty w biurze klienta, jeśli projekt tego wymaga. Zaletą jest również możliwość ułatwionej komunikacji – zazwyczaj firmy decydujące się na model nearshoringowy prowadzą komunikację w języku angielskim. Wyjątkiem są te firmy, które mogą podjąć się realizacji projektu w natywnym dla klienta języku.

Współpraca na bazie modelu nearshore może zostać poprowadzona na kilka sposobów. Najbardziej popularne to Team Outsourcing, gdzie Twoja firma partnerska zapewnia Ci konkretne talenty technologiczne, np. Senior Java Developerów czy cały zespół testerski. W ten sposób mogą pomóc Twojemu zespołowi uporać się z danym problemem lub zapewnić uzupełnienie brakujących kompetencji.

Drugą opcją jest Project Outsourcing – to dla Ciebie szansa na oddanie w ręce świetnych specjalistów projektu end-to-end. Po stronie podwykonawcy jest wtedy nie tylko zaproponowanie odpowiedniej technologii, ale też wdrożenie całego projektu, przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i cała implementacja czy maintenance. Wszystko w stałym kontakcie z Tobą i Twoim zespołem. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze partnera biznesowego IT?

  • Jakość pracy 

Jeśli prace IT są delegowane do innego kraju, uzyskiwane wyniki powinny być co najmniej takiej samej jakości jak lokalnie. Pod pojęciem "jakość pracy" rozumiemy jednakowo umiejętności programistyczne, codzienny przepływ projektu, podobną etykę pracy czy wspólny język. 
Jeśli firma decyduje się na nearshore, to przede wszystkim należy zweryfikować doświadczenie potencjalnego partnera biznesowego. Czy wybrana firma realizowała podobne projekty w modelu nearshoringowym? Czy zna daną branżę i jej niuanse? Czy dotychczasowi klienci byli zadowoleni ze współpracy? 

  • Business flow 

Różnice kulturowe mogą być niewielkie w przypadku partnerstw nearshoringowych, ale jednak istnieją. Oczywiście nie można oczekiwać, że partner nearshoringowy będzie doskonale rozumiał daną kulturę. Jednak można oczekiwać pracy w podobnym tempie i stylu, używania tych samych narzędzi czy mówienia tym samym językiem.
Zwróć uwagę na to, czy firma ma doświadczenie w pracy z klientami z Twojego regionu. Jeśli tak, zweryfikuj poziom zadowolenia ze współpracy. Możesz to zrobić, sprawdzając stronę internetową lub portal Clutch, na którym firmy z własnej inicjatywy pozostawiają oceny współpracy. 

  • Spotkania na żywo 

Geografia partnerstw nearshoringowych pozwala na regularne wizyty obu stron u siebie, ale teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Jeśli zależy Ci na wysokim poziomie zrozumienia pomiędzy Tobą a firmą, którą wybierzesz na partnera biznesowego w nowym projekcie, warto zawsze dowiedzieć się, czy są gotowi na regularne spotkania face-to-face, np. w Twoim biurze. Poza tym warto sprawdzić, czy ich zespół będzie skory do spędzenia wymaganej ilości czasu na odpowiednie wdrożenie się. 

Jeśli widzisz po przeczytaniu tego tekstu, że droga nearshoringu odpowiada na potrzeby Twojej firmy, skontaktuj się z nami! Chętnie porozmawiamy o tym, jak możemy wesprzeć Cię w realizacji Twoich planów biznesowych. 


Źródła:

* https://www.bitkom.org/Presse/Presseinformation/Bitkom-zur-Fachkraefteeinwanderung

Design, Development, DevOps czy Cloud - jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?

Porozmawiaj ze specjalistami, aby porozmawiać o swoich potrzebach.

Jakub Orczyk
Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL
Zamów bezpłatną konsultację
Jakub Orczyk

Umówmy się na spotkanie!

Z przyjemnością odwiedzimy Cię w Twoim biurze. Pozwoli nam to osobiście przedyskutować możliwości i korzyści współpracy.

Jeśli chcesz się z nami umówić na spotkanie, zostaw wiadomość. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu.

* Prosimy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola.
Umówmy się na spotkanie!