Top 10 AI Tools for CEOs Driving Business Growth 

Top 10 narzędzi AI ułatwiających pracę CEO 

/ 08.10.2024 Biznes

Praca CEO wymaga podejmowania wielu decyzji, łączenia wielu zadań, od podejmowania strategicznych decyzji po zarządzanie operacjami i rozwojem biznesu. W tak wymagającej roli wykorzystanie narzędzi AI może znacznie usprawnić wykonywanie wielu zadań, zaoszczędzić czas i zwiększyć skuteczność działań.  Co może jednak przekonać managerów do korzystania z nich w codziennej pracy? 

Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja zmienia naszą rzeczywistość. Jednak od samej świadomości na temat nowinek dotyczących sztucznej inteligencji do realnego korzystania z narzędzi ułatwiających codzienną pracę, jest długa droga. Według badań przeprowadzonych przez Statista z 2023 roku 43% CEO planowało zbadanie możliwości wdrożenia sztucznej inteligencji w przyszłości, podczas gdy dopiero 19% planowało natychmiastowe wdrożenie sztucznej inteligencji w codziennych operacjach. 

To tylko pokazuje, że czym innym jest świadomość potencjału narzędzi AI, a czym innym ustanowienie ich istotnym elementem strategii biznesowej. Jako CEO firmy technologicznej mogę stwierdzić, iż doceniłem ich potencjał szczególnie w tych aspektach, w których widać zwiększoną produktywność. Choć miałem wcześniej świadomość potrzeby stosowania narzędzi AI, nie widziałem ich praktycznego zastosowania. Z kolei brak czasu uniemożliwiał mi testowanie tych funkcji.  

Punktem przełomowym okazały się warsztaty z narzędzi AI, które pokazały mi, jak w praktyczny sposób wykorzystywać je w biznesie. W tej chwili nie wyobrażam sobie codziennej pracy bez używania tych narzędzi, udało mi się w pełni zaadaptować je do swojej strategii biznesowej. W tym artykule chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami na temat aplikacji AI które wykorzystuję w codziennej pracy. 

10 narzędzi AI, które zmienią Twoją codzienność biznesową 

1. HeyGen  

HeyGen to narzędzie do generowania filmów w oparciu o własnego klona mówiącego i wyglądającego jak dana osoba. Dzięki HeyGen możesz przekształcić skrypty w mówiące filmy w ciągu kilku minut bez potrzeby korzystania z kamery lub ekipy. Obecnie wykorzystuję to narzędzie do kampanii marketingowych. Przygotowałem awatara swojej osoby, następnie przygotowuję video w różnych językach, które dział marketingu wykorzystuje w kampaniach outboundowych. 

2. Runway  

Runway to potężne narzędzie do edycji video. Jeśli zarządzasz pracą nad kampaniami reklamowymi czy treściami w mediach społecznościowych, platforma Runway to idealne rozwiązanie do tworzenia kreatywnych treści. Najczęściej wykorzystuję to narzędzie do usuwania w całym filmie np. części ubioru osoby lub tła. 

3. Photo.ai  

Photo.ai to zaawansowana platforma do edycji zdjęć, która oferuje szereg narzędzi do poprawy istniejących obrazów bez konieczności posiadania rozległych umiejętności projektowych.  Najczęściej wykorzystuję to narzędzie do  tworzenia prezentacji strategicznych na spotkaniach z klientami. 

4. Midjourney  

Midjourney to zaawansowane narzędzie AI do generowania grafik,  na bazie opisanych promptów. W ciągu kilkunastu sekund można wygenerować grafikę przedstawiającą dany temat i umieścić np. w prezentacji. W codziennej pracy wykorzystuję to narzędzie do zaprezentowania swoich pomysłów w procesie storytellingu.  

Jedno z narzędzi AI do tworzenia grafik-Midjourney

5. Upscale.media — Szybka poprawa jakości obrazów 

Upscale.media jest idealnym narzędziem do poprawy jakości zdjęć, powiększa rozdzielczość zdjęcia, używając odpowiednich algorytmów.  Jako CEO firmy przygotowanie odpowiednich strategii jest podstawą moich dyskusji z interesariuszami. Dlatego narzędzia poprawiające szybko jakość obrazów są nieocenione. 

6. WritingForBusyReaders 

Krótsza komunikacja to bardziej zrozumiała komunikacja. WritingForBusyReaders wykorzystuje najnowsze metody dobrej komunikacji i tak zmienia treść maila, aby była krótka, zwięzła i zrozumiała.  Doskonale nadaje się do zwięzłego pisania e-maili, raportów i prezentacji, które oddają istotę przekazu. 

7. Bliro  

Bliro to asystent AI, który tworzy transkrypcję rozmowy, a następnie podsumowuje ją i tworzy zwięzłe, spersonalizowane podsumowania spotkań po jej zakończeniu. Wykorzystuję to narzędzie w codziennej pracy, ponieważ nie wymaga robienia notatek lub przypominania sobie szczegółów z licznych dyskusji. 

8. DeepL  

DeepL najlepsze narzędzie do tłumaczenia tekstów zarówno fragmentów jak i całych dokumentów. Jest ono szczególnie praktyczne podczas pracy z międzynarodowymi klientami lub zespołami. Niezależnie od tego, czy sporządzasz dokumenty prawne, negocjujesz umowy, czy wysyłasz propozycje dla klientów, DeepL zapewnia bezbłędną komunikację w różnych językach. 

9. Grammarly 

Grammarly to ważne narzędzie do komunikacji pisemnej, dające pewność, że jest ona  dopracowana i profesjonalna. Sprawdza gramatykę, interpunkcję, ton, a nawet styl treści, tak by e-maile, prezentacje i raporty były wolne od błędów. Grammarly wykracza poza podstawowe sprawdzanie gramatyki, oferując sugestie dotyczące pisania, które mogą poprawić przejrzystość i  zaangażowanie. 

10. ChatGPT — Twój osobisty asystent AI 

ChatGPT  to narzędzie do tworzenia wirtualnych asystentów, które automatyzują pracę. Ja stworzyłem sobie kilku asystentów, którzy w odpowiedni sposób po prostu pomagają mi usprawniać moje procesy.  W codziennej pracy wykorzystuję ich do pisania postów na Linkedln,  rekomendacji, do sprawdzenia jakości materiałów marketingowych i ofert do klientów.  

Jak wybrać odpowiednie narzędzie AI dla swoich potrzeb biznesowych? 

Wybór odpowiedniego narzędzia AI wymaga oceny konkretnych potrzeb i celów firmy. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak funkcjonalność narzędzia, łatwość obsługi i kompatybilność z istniejącymi systemami. Warto również zasięgnąć opinii członków zespołu, którzy będą regularnie korzystać z narzędzia. 

Wyzwania i ograniczenia związane z wdrożeniem AI  

Choć AI ma potencjał do wprowadzania zmian w firmach poprzez zwiększanie produktywności, usprawnianie operacji i pobudzanie innowacyjności, jej wdrażanie wiąże się z szeregiem wyzwań. Należą do nich do nich poniższe czynniki: 

  • Opór przed zmianą 

Niektórzy pracownicy mogą być niechętni do korzystania z nowych technologii, obawiając się, że AI może ich zastąpić lub zmniejszyć ich rolę w firmie. 

W celu pokonania obaw warto zapewnić zespołom szkolenia dotyczące narzędzi AI tak, by pokazać, w jaki sposób mogą one uzupełniać, a nie zastępować role specjalistów. Jak wspomniałem wcześniej szkolenie, które otrzymałem dotyczące narzędzi AI, skutecznie pokonało moje obawy. 

  • Koszty utrzymania i rozwoju 

Wdrażanie AI wiąże się z kosztami, które mogą obejmować szkolenia, utrzymanie systemów oraz rozwój nowych funkcjonalności. Na tym koszty się nie kończą — dochodzą do tego bieżące wydatki związane z utrzymaniem systemów AI, opracowywaniem nowych funkcji i rozwiązywaniem problemów technicznych.  

Dlatego też planując budżet, warto się skupić na mniejszym zastosowaniu AI, aby kontrolować koszty. Następnie warto automatyzować zadania o największej randze, aby wygenerować oszczędności, które uzasadniają bieżące inwestycje. 

  • Ograniczenia technologiczne  

Sztuczna inteligencja, choć wysoce zaawansowana, nie jest magiczną różdżką, która rozwiąże każdy problem, przed którym może stanąć firma. Istnieją ograniczenia technologiczne dla systemów AI, należą do nich sytuacje, w których mogą one nie mieć dostępu do wystarczającej ilości danych, borykać się z trudnościami w podejmowaniu złożonych decyzji lub nie są w stanie dopasować się do potrzeb organizacji. 

Aby uniknąć tego typu rozczarowań, warto wdrażać narzędzia AI tylko w obszarach, w których może realnie przynieść wartość. Jest to niejako system wspierający podejmowanie decyzji przez człowieka, a nie jako pełny zamiennik dla złożonych zadań. 

Zwiększ swój sukces biznesowy dzięki narzędziom AI 

Podsumowując, z narzędzi AI z pewnością skorzystają Ci managerowie, którzy chcą stale napędzać rozwój biznesu.  Z mojej perspektywy, jako CEO, zarządzającym firmą zajmującą się rozwojem oprogramowania od ponad 20 lat, wykorzystanie AI to nie tylko chwilowa nowinka cyfrowa, ale konieczna transformacja w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. 

 Wierzę, że wiele osób ma podobną wątpliwość jak ja, czy te narzędzia sprawdzą się w praktyce w ich firmie. Ja tę drogę już przeszedłem i bardzo chętnie podzielę się z Wami moim doświadczeniem. Jestem gotowy opowiedzieć o tych używanych przeze mnie narzędziach, żeby w pełni wykorzystać ich potencjał. Zapraszam do kontaktu podczas spotkania online lub offline. 

Kategoria: Biznes


Łukasz Borzęcki
Łukasz Borzęcki CEO,CTO

Design, Development, DevOps czy Cloud – jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj o swoich potrzebach z naszymi specjalistami.

Jakub Orczyk

Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL

Zamów bezpłatną konsultację
kuba (1)