/ 18.11.2024
W dniach 24–25 października 2020 odbył się hackathon BEST Hacks 2020, organizowany przez organizację studencką BEST Wrocław na Politechnice Wrocławskiej. Pozytywne emocje związane z wydarzeniem nadal nam towarzyszą, dlatego czas je podsumować.
Jako firma zajmująca się oprogramowaniem, a ja, jako jej Prezes, cieszymy się, że mieliśmy możliwość poznania przyszłych programistów – studentów Politechniki Wrocławskiej i podzielenia się z nimi wiedzą, przekazania swoich rad, bo wiemy o tym, jak duży wpływ na innowacje ma młode pokolenie. Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem w zakresie nowych technologii, wskazywać właściwe ścieżki kariery. Dlatego tak ważne jest kierowanie naszej komunikacji również do studentów, w przyszłości na pewno będą mile widziani w naszej firmie.
Deweloperzy VM.PL w roli mentorów uczestników
Dla studentów Politechniki Wrocławskiej była to nie tylko możliwość sprawdzenia swoich programistycznych umiejętności, ale również pokazania swojej gotowości do zmierzenia się z problemem konkursowym. Zadanie do wykonania było trudne – stworzyć rozwiązanie, które pomoże ograniczyć katastrofę klimatyczną w odniesieniu do zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych. Uczestnicy konkursu mogli liczyć na wsparcie mentorów VM.PL – doświadczonych deweloperów z wieloletnim stażem w branży, którzy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące technologii. Naszą firmę reprezentowali świetni specjaliści, Paweł i Christian, którzy współpracują z nami od dłuższego czasu, i Piotr, który dołączył niedawno. Sam miałem przyjemność oglądania prezentacji, oceniania i wybierania zwycięzców tego zmagania, jako członek jury, w którego w skład wchodzili również przedstawiciele innych firm partnerskich. Niezwykłe wrażenie zrobiło na mnie to, że niektórzy uczestnicy zaprezentowali niemal gotowe produkty. Jako główny sponsor przekazaliśmy również nagrody dla zwycięzców.
Przełamujemy bariery komunikacyjne
Aby dodatkowo wzmocnić przekaz, jakim jest wsparcie młodych osób zaczynających przygodę ze światem IT, zespół VM.PL zorganizował panel dyskusyjny dotyczący początków kariery w branży. Dyskusja dotyczyła tego, jak zacząć i odnaleźć się jako młody programista na rynku pracy, czy też jaka jest przewaga pracy w softwarehousie, w porównaniu do pracy w korporacji czy w start-upie. Staraliśmy się również zwrócić uwagę na naukę języków – szczególnie j. niemieckiego, które w połączeniu ze znajomością nowoczesnych technologii dają nieporównywalnie większą przewagę podczas procesów rekrutacyjnych. W VM.PL zapewniamy pracownikom regularną naukę języków oraz cykliczne intensywne kursy po to, aby czuli się swobodnie w komunikacji z klientem i współpracownikami zza granicy. Wiemy o tym, że jeśli projekt miałby się nie udać, to tylko z powodów komunikacyjnych i różnic kulturowych. Dlatego też usilnie pracujemy nad tym, aby naszych pracowników w tych obszarach wzmocnić.
Cały czas dbamy o rozwój firmy, stawiamy sobie nowe wyzwania i już teraz myślimy o kolejnej współpracy z organizacją BEST Wrocław oraz Politechniką Wrocławską. Jesteśmy dumni, że Studenci wykonali tak profesjonalne aplikacje. Mamy nadzieję, że z wieloma z Was spotkamy się u nas. Zapraszamy.
Łukasz Borzęcki / CEO, CTO / VM.PL