Dlaczego nearshoring w IT jest rozwiązaniem dla inflacji w 2023?

/ 10.09.2023 Biznes

Przez wiele lat postępująca globalizacja przyzwyczaiła nas do sprawdzonego modelu biznesowego, który polegał na outsourcingu firm IT z Azji. Jednak od 2020 sytuacja w krajobrazie gospodarczym gwałtownie się zmieniła. Wydarzenia takie jak COVID-19, wojna na Ukrainie, czy rosnąca inflacja sprawiły, że wiele firm przeszło na nearshoring jako nowy model pracy.  W dzisiejszym konkurencyjnym krajobrazie biznesowym dążenie do oszczędzania pieniędzy przy jednoczesnym utrzymaniu jakości i wydajności jest ciągłym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi nearshoring, strategiczne podejście do outsourcingu, które zyskuje na popularności wśród firm chcących zoptymalizować koszty i usprawnić operacje. Jeśli jesteś menedżerem szukającym sposobów na obniżenie wydatków bez uszczerbku dla wydajności, ten przewodnik po nearshoringu może Cię zainteresować.

Niepewna sytuacja gospodarcza w 2023 a rozwój projektów

Sytuacja geopolityczna, w szczególności wojna na Ukrainie mocno wpłynęła na stan gospodarki wielu krajów. Szczególnie taką niepewność odczuwają niemieckie firmy wskutek wzrostu cen surowców, zwłaszcza ropy i gazu. Szczególnie drastyczny skok cenowy był widoczny w branżach przemysłowych jako mocno energochłonnych.  Nawet po ustąpieniu tego szoku poziom cen energii pozostał podwyższony w porównaniu z lokalizacjami produkcji w innych miejscach, zwłaszcza poza Europą, co negatywnie wpływa na konkurencyjność. Co więcej, odbiło się to na wysokości stopy inflacji w Niemczech, która w sierpniu 2023 r. wyniosła +6,1%. Mimo wszystko ekonomiczne przewidywania są pozytywne. Pomimo negatywnych nastrojów oczekuje się powrotu do umiarkowanego ożywienia w trzecim i czwartym kwartale 2023, napędzanego konsumpcją prywatną oraz spadkiem inflacji cen energii. Niemiecki rynek ICT został w 2022 r. wyceniony na 169,62 mld USD i przewiduje się, że do 2027 r. osiągnie wartość 306,77 mld USD. Łączne możliwości generowania przychodów w latach 2022–2027 dla dostawców usług ICT w Niemczech szacuje się na 1371,47 miliardów dolarów. niemiecki rynek ICT Powyższe statystyki pokazują wyraźnie, że cyfrowa transformacja firm nadal napędza inwestycje w segmenty oprogramowania. Szczególnie poszukiwane jest oprogramowanie, które koncentruje się na cyfryzacji i automatyzacji procesów, a także analizie danych w celu uzyskania lepszego wglądu w biznes i zwiększenia wydajności. Wymaga to znalezienia wysokiej klasy specjalistów IT, którzy rozumieją potrzeby biznesowe firm. Jednak według European Digital Compass 2021 Komisja Europejską do szacuje, że do 2030 r. w UE będzie brakować 8 milionów specjalistów ICT . Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się nearshoring talentów.

Czym jest nearshoring i dlaczego zyskuje na popularności?

Nearshoring to strategia biznesowa często stosowana w kontekście produkcji i usług informatycznych (IT), polegająca na outsourcingu niektórych procesów biznesowych lub usług do firm zlokalizowanych w pobliskich krajach. Najczęściej odnosi się do krajów znajdujących się w promieniu kilku godzin lotu od siedziby organizacji klienta. Nearshoring zyskuje na popularności, ponieważ pozwala firmom korzystać z niższych kosztów pracy i produkcji w sąsiednich krajach, jednocześnie minimalizując niektóre ryzyka związane z outsourcingiem offshore. Szczególnie w czasie inflacji, gdy koszty rosną, firmy są szczególnie zainteresowane opłacalnymi rozwiązaniami, które umożliwią dalsze skalowanie biznesu.

Równowaga między jakością a kosztami — ekonomiczne zalety nearshoringu.

Jednym z odwiecznych wyzwań stojących przed firmami jest znalezienie równowagi między dostarczaniem najwyższej jakości produktów lub usług a utrzymywaniem kosztów operacyjnych w ryzach. Nieustanne dążenie do cięcia kosztów może czasami prowadzić do obniżenia jakości, wpływając na zadowolenie klientów i reputację marki. Techniczny aspekt tego wyzwania koncentruje się na znalezieniu i zatrzymaniu wykwalifikowanych talentów. Nie jest tajemnicą, że pewne umiejętności są bardzo poszukiwane, a konkurencja o tych specjalistów może być zacięta. Rekrutacja i utrzymanie najwyższej klasy talentów technologicznych może być kosztowne, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, gdzie płace są zawyżone. Jak to wygląda w VM.PL?  Jeżeli chodzi o stawki, koszty pracy specjalistów VM.PL są korzystne cenowo w porównaniu do stawek programistów w Niemczech. Zespoły inżynierskie są na tyle wysoko wykwalifikowane, że nie tylko biorą aktywny udział we wdrażaniu projektów, ale wprowadzają nowe sposoby patrzenia na technologię. Specjaliści VM.PL niejednokrotnie pracowali w wielu przedsiębiorstwach w całej Europie i mają dużą wiedzę, którą mogą wnieść do współpracy. Zalety nearshoringu It w czasie inflacji 2023

Kontrola jakości i zrozumienie dokumentacji

Nearshoring pozwala firmom zachować ściślejszy nadzór i kontrolę nad procesem produkcji, co jest niezbędne do utrzymania jakości produktu. Ma to kluczowe znaczenie w czasach inflacji, gdy firmy mogą stanąć w obliczu presji na cięcie kosztów, ale nie mogą pozwolić sobie na kompromis w zakresie jakości. Niemcy mają wyraźne braki specjalistów posługujących się językiem niemieckim. Bardzo częstym zapotrzebowaniem jest refaktoryzacja starszych systemów i migracja do nowych technologii. Niejednokrotnie blokadą we współpracy jest dokumentacja w j. niemieckim.  Specjaliści, którzy ją wdrażali, są cały czas aktywni zawodowo, więc jest duża szansa na płynne przejście do nowej technologii dzięki temu, że specjaliści VM.PL rozmawiają płynnie po niemiecku.

Elastyczne skalowanie — nearshoring poprawia przepływ projektów

Nearshoring pozwala korzystać z ogromnej puli wysoko wykwalifikowanych specjalistów bez wyzwań związanych z rekrutacją i utrzymaniem pracowników na lokalnym rynku. Do licznych korzyści należy też elastyczne i łatwe skalowanie ilości pracowników, aby dopasować ją do wymagań projektu. Według opinii jednego z naszych klientów — Systemy, właśnie takie elastyczne podejście jest kluczowe we współpracy nearshoringowej.
“Musimy być w stanie skalować w górę lub w dół w krótkim czasie. w zależności od projektu. Dlatego współpraca z takim kontrahentem jak VM.PL jest po prostu dobra, ponieważ łatwiej jest powiedzieć: ok, będziemy potrzebować dziesięć osób do fazy rozruchu, ale w ciągu pół roku potrzebujemy tylko pięciu.  Daje nam to większą elastyczność, zwłaszcza gdy wszystko w dzisiejszym świecie się zmienia” (Helen Leps. Manager Marketingu, Systema)

Minimalizacja ryzyka i bliskość kulturowa w nearshoringu

Wspólne środowisko kulturowe i biznesowe może prowadzić do płynniejszych interakcji. Bliskość geograficzna partnera często oznacza lepsze dopasowanie stref czasowych i łatwiejsze podróżowanie na bezpośrednie spotkania. Może to poprawić komunikację, współpracę i ogólną efektywność realizacji projektu. Co więcej, komunikacja w języku klienta – niemieckim czy angielskim znacznie ułatwia codzienną pracę.

Model finansowania i zgodność podatkowa

Zwłaszcza w Europie oraz w odniesieniu do lokalizacji outsourcingu w Polsce, która jest członkiem UE, istnieją duże korzyści, jeśli chodzi o zgodność z systemami podatkowymi i możliwość skorzystania z prawa prawnego. Członkowie UE korzystają z wolnego handlu między sobą, co ułatwia życie działom księgowym, a także eliminuje dodatkowe obciążenia podatkowe, takie jak podatek VAT. Według statystyk GridDynamics 75,58% firm z regionu DACH zatrudnia programistów do swoich projektów w Europie, 20,48% w Azji, 3,15% w Afryce i tylko 0,79% w Ameryce Południowej. Główne rynki outsourcingu

Podsumowanie

W czasach inflacji firmy szukają sposobów na ograniczenie rosnących kosztów i utrzymanie rentowności. Podejmując zarówno biznesowe, jak i techniczne wyzwania związane z równoważeniem jakości i kosztów przy jednoczesnym dostępie do wykwalifikowanej siły roboczej, nearshoring udowadnia swoją wartość. Stanowi atrakcyjną opcję dla firm, które chcą dostosować się do wyzwań ekonomicznych, zapewnia opłacalną bliskość i dostęp do puli wykwalifikowanych talentów — wszystkie niezbędne elementy sukcesu w nowoczesnym krajobrazie biznesowym.
Kategoria: Biznes


Design, Development, DevOps czy Cloud – jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj o swoich potrzebach z naszymi specjalistami.

Jakub Orczyk

Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL

Zamów bezpłatną konsultację
kuba (1)