/ 18.11.2024
Spis treści
Czym jest Spring Framework?
Spring to popularny framework Java, do tworzenia aplikacji internetowych, który pojawił się po to, by uprościć tworzenie rozwiązań programowych dla przedsiębiorstw w czasie, gdy Java EE (Enterprise Edition) dominowała na rynku. Opiera się na Javie, Kotlinie i Groovy. Pierwsza wersja została napisana w 2002 roku przez Roda Johnsona, a wydana po raz pierwszy w 2003 roku na licencji Apache w wersji 2.0. Od tego czasu ewoluował i dostosowywał się do zmieniających się wymagań związanych z tworzeniem oprogramowania, obecnie jest znany ze swojego wszechstronnego zestawu funkcji i niezrównanej elastyczności. Według badania Stack Overflow Developer Survey 2021, Spring Framework pozostaje jednym z najpopularniejszych frameworków Java, a ponad 60% deweloperów pozytywnie ocenia pracę w tym środowisku. Z kolei aktywna i zaangażowana społeczność Spring Framework zaowocowała ponad 300 milionami pobrań z centralnego repozytorium Maven.Jak działa Spring Framework, czyli poznaj najważniejsze funkcje
Wczesne iteracje frameworka wprowadziły koncepcje, które stały się jego filarami. Spring zapewnia wiele funkcji ułatwiających tworzenie solidnych i skalowalnych aplikacji. Do podstawowych z nich, należą:- Inversion of Control (IoC) – IoC odwraca tradycyjny przepływ kontroli aplikacji, gdzie framework przejmuje kontrolę nad tworzeniem i zarządzaniem obiektami (beans) i ich relacjami. Kontener IoC tworzy obiekty, łączy je ze sobą, konfiguruje je i zarządza ich pełnym cyklem życia. Otrzymuje instrukcje dotyczące tego, jakie obiekty należy utworzyć, skonfigurować i złożyć, odczytując dostarczone metadane konfiguracyjne reprezentowane przez: XML, adnotacje Java lub kod Java.
- Wstrzykiwanie zależności (DI- Dependency Injection) – jest kluczowym aspektem IoC, w którym komponenty lub beans deklarują swoje zależności, a framework wstrzykuje te zależności w czasie wykonywania. Eliminuje to potrzebę ręcznego tworzenia obiektów i ścisłego łączenia, dzięki czemu aplikacja jest bardziej modułowa i łatwiejsza do testowania.
- AOP (Aspect-Oriented Programming) pozwala na oddzielenie części wspólnych, takich jak logowanie, transakcje czy bezpieczeństwo, od głównej logiki aplikacji, co poprawia modularność i czytelność kodu.
- Ekosystem modułów – Cały ekosystem Spring Framework podzielony jest na około 20 modułów, gdzie każdy z nich zawiera dedykowane dla siebie funkcje. Programiści mogą wybierać komponenty, które były zgodne z wymaganiami ich projektu, co sprzyjało bardziej dostosowanemu i wydajnemu procesowi rozwoju.
Do innych popularnych modułów Spring należą m.in.:
- Spring MVC – Dzieli aplikację na trzy komponenty: Model (logika biznesowa), Widok (interfejs użytkownika) i Kontroler (obsługuje żądania użytkownika). Ta separacja zwiększa łatwość utrzymania kodu i pozwala na elastyczne aktualizacje interfejsu użytkownika.
- Spring WebFlow – Jest oparty na Spring MVC i umożliwia programistom implementację przepływów aplikacji internetowych. Główną zaletą tego modułu jest zapisywanie stanów aplikacji webowych z kontrolowanym zachowaniem.
- Spring JDBC – Spring Framework oferuje wsparcie dla dostępu do baz danych poprzez moduły Spring JDBC i Spring Data, ułatwiając pracę z bazami danych bez pisania standardowego kodu.
- Spring Security – Moduł Spring Security zapewnia kompleksowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie, autoryzacja i ochrona przed typowymi lukami w zabezpieczeniach.
- Spring Test – Jest to jeden z modułów realizujących cztery główne zadania: zarządzanie kontenerami Spring IoC i buforowanie ich między testami, wstrzykiwanie zależności dla klas testów, zarządzanie transakcjami dostosowanymi do testów integracyjnych oraz dostarczanie zestawu klas bazowych usprawniających tworzenie testów integracyjnych.
Spring Framework– zalety i wady
Spring dostarcza nam mnóstwo gotowych pakietów, bibliotek, które wykonują podstawową konfigurację za nas, nie musimy się skupiać na procesach technicznych, ale od samego początku na procesie biznesowym. ZALETY- Elastyczność i modułowość:
- Programowanie zorientowane aspektowo (AOP):
- Łatwość integracji:
- Spójny sposób dostępu do różnych źródeł danych,
- Bezpieczeństwo i uwierzytelnianie:
- Lekkość i elastyczność architektoniczna
- Silne wsparcie społeczności:
- Możliwość zastosowania w różnych dziedzinach – od systemów korporacyjnych po aplikacje internetowe i mikrousługi
- Redukcja powtarzalnego kodu
- Uproszczone testowanie
- Czasochłonna konfiguracja. Praca z Springiem jest bardziej złożona i dłuższa niż z Spring Boot, ponieważ Spring wymaga długiej konfiguracji od zera dla każdego projektu. To z kolei wymaga więcej czasu na opracowanie. Konfigurowanie aplikacji Spring, zwłaszcza w konfiguracji opartej na XML, może prowadzić do tworzenia obszernych i złożonych plików konfiguracyjnych.
- Zarządzanie samymi zależnościami może stać się wyzwaniem, szczególnie w przypadku dużej liczby bibliotek.
- Wyzwania związane z integracją: Integracja Spring z niektórymi technologiami lub bibliotekami innych firm może wymagać dodatkowego wysiłku i konfiguracji.
“Spring daje nam dodatkowe narzędzia, czy to w postaci wystawianych metryk, czy w postaci całego zestawu modułów Spring Cloud, który ułatwia pracę z architekturą mikroserwisów. Jednak, aby aplikacja była łatwo skalowalna, możemy równie dobrze ją napisać w innym języku programowania lub w czystej Javie, nie używając żadnych frameworków i też może ona być skalowalna. Moim zdaniem, nawet najlepszy framework w źle zaprojektowanej aplikacji nie sprawi, że będzie się dobrze skalowała i spełni założone wymagania projektowe.” Damian Gadecki, Senior Software Engineer
Kiedy zdecydować się na Spring Framework?
Ankieta przeprowadzona przez DZone wykazała, że 78% programistów, którzy zdecydowali się na Spring Framework, jako główny powód swojego wyboru podało jego zdolność do zapewnienia precyzyjnej kontroli nad konfiguracjami. Jego modułowa architektura, precyzyjna kontrola nad konfiguracjami i głębokie możliwości integracji sprawiają, że jest to optymalny wybór dla projektów wymagających niestandardowego podejścia. Spring często jest używany w następujących przypadkach:- Aplikacje internetowe (Spring MVC i Spring WebFlux)
- Interfejsy API RESTful(Spring MVC lub Spring WebFlux)
- Tworzenie aplikacji serverless oraz aplikacji opartych Mikroserwisy (Spring Boot, Spring Cloud)
- Przetwarzanie danych (Spring Batch)
- Integracja i przesyłanie wiadomości (Spring Integration)
- Przetwarzanie i analiza danych (Spring Data i Spring Cloud Data Flow)
- Aplikacje dla przedsiębiorstw (Spring AOP, DI i zarządzania kontenerami)
- Aplikacje natywne dla chmury (Spring Boot i narzędzia Spring Cloud)
- tworzenie aplikacji o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa po stronie serwera;
- Rozwój oprogramowania asynchronicznego
- Tworzenie architektury sterowanej zdarzeniami
- Opracowywanie partii do automatyzacji procesów
Czym jest Spring Boot?
Spring Boot to opracowany na początku 2013 roku framework Java o otwartym kodzie źródłowym. Opiera się na Spring Framework i ma na celu zapewnienie programistom usprawnionego sposobu tworzenia aplikacji Java przy minimalnej konfiguracji. Podczas gdy Spring koncentruje się na zapewnieniu elastyczności, Spring Boot skraca długość kodu, wykorzystując konfigurację adnotacji i szablonów, co przyśpiesza tworzenie aplikacji. Pomaga to w tworzeniu samodzielnych aplikacji przy mniejszym lub prawie zerowym obciążeniu konfiguracyjnym. Według raportu JRebel z 2021 62% respondentów używało Spring Boot jako głównego frameworka oraz prawie 50% ankietowanych programistów domyślnie pracowało z mikroserwisami, do których architektura Spring Boot jest idealna. Z kolei statystyki ze State of Software Engineers 2021 wskazują, że 68% programistów uważa łatwość konfiguracji za kluczowy czynnik przy wyborze frameworka, co jest zgodne z mocnymi stronami Spring Boot.Zalety Spring Boot
Spring Boot wyposaża programistów w zestaw wbudowanych funkcji zaprojektowanych w celu zmniejszenia złożoności operacyjnej.- Automatyczna konfiguracja: Spring Boot automatycznie konfiguruje komponenty w oparciu o zależności obecne w projekcie. To znacznie zmniejsza potrzebę ręcznego konfigurowania ustawień przez programistów.
- Wbudowane serwery: Spring Boot zawiera wbudowane kontenery takie jak Tomcat, Jetty i Undertow. Dzięki temu deweloperzy mogą spakować swoje aplikacje jako wykonywalne pliki JAR, co ułatwia wdrażanie i testowanie.
- Samodzielność: Aplikacje Spring Boot mogą być tworzone jako samodzielne aplikacje Java z wbudowanym serwerem WWW, co zmniejsza potrzebę wdrażania aplikacji w oddzielnym kontenerze.
- Ustawienia domyślne: Spring Boot zapewnia ten typ ustawień dla różnych komponentów, takich jak konfiguracje baz danych, rejestrowanie i zabezpieczenia. Przyspiesza to rozwój poprzez ograniczenie procesu podejmowania decyzji.
- Mikrousługi: Spring Boot wspiera budowanie architektur opartych na mikrousługach. Zapewnia funkcjonalności, takie jak Spring Cloud do tworzenia i zarządzania systemami rozproszonymi.
- Integracja z ekosystemem Spring: Spring Boot płynnie integruje się z szerszym ekosystemem Spring, umożliwiając programistom wykorzystanie istniejących funkcji i bibliotek Spring.
- Zewnętrzna konfiguracja: Właściwości konfiguracyjne można łatwo wyodrębnić z kodu aplikacji, co pozwala na wprowadzanie zmian bez modyfikowania samej aplikacji.
- Narzędzia przyjazne dla deweloperów: Narzędzia takie jak Spring Initializr i Spring Boot CLI usprawniają sposób tworzenia, rozwijania i zarządzania projektami Spring Boot.
- Spring Boot Actuator: Ten moduł zapewnia funkcje takie jak kontrole kondycji, metryki i monitorowanie punktów końcowych w celu zarządzania i monitorowania aplikacji.
- Łatwe testowanie: Spring Boot zapewnia narzędzia testowe i frameworki, które upraszczają proces pisania testów jednostkowych, integracyjnych i kompleksowych.
Czy Spring Boot ma jakieś wady?
Podczas gdy Spring Boot oferuje liczne zalety, ważne jest, aby wziąć pod uwagę również jego wady, aby podjąć świadomą decyzję o wykorzystaniu go w projekcie. Oto kilka potencjalnych wyzwań jako czynników, które należy wziąć pod uwagę:- Wysoki poziom trudności
- Koszty ogólne i złożoność:
- Ograniczona personalizacja
- Rozrastanie się zależności
- Zwiększone zużycie pamięci:
- Kompromisy w zakresie wydajności:
- Niezamierzone użycie funkcji:
Spring Boot czy Spring? Rozważ potrzeby projektu
Wybór między Spring Framework a Spring Boot zależy od różnych czynników, w tym złożoności projektu, wymagań, szybkości rozwoju i celów wdrożenia. Spring Framework może być płynnym rozszerzeniem twoich umiejętności programowania w Javie, umożliwiając wykorzystanie niezliczonych modułów dostępu do danych, bezpieczeństwa i innych. Z drugiej strony prostota Spring Boot jest zachęcająca dla programistów przechodzących do ekosystemu Spring lub tych, którzy szukają szybszych rezultatów bez utraty jakości. W dziedzinie tworzenia oprogramowania Java wybór między Spring Framework a Spring Boot jest podobny do wyboru odpowiedniego narzędzia do pracy. Chodzi o dostosowanie DNA wybranego frameworka do DNA projektu. Z pewnością rozumiesz, że jako doświadczony programista Java, twoja perspektywa projektowa jest najważniejsza.“Uważam, że dobre projekty używają Spring’a mądrze, czyli tak mało jak to jest możliwe. Chodzi o osiągnięcie takiej elastyczności, że jeśli Klient zdecyduje, że nie chce Spring’a w projekcie, to łatwo zmienimy technologię, lub też, gdy wystąpi problem w Springu to, istotne jest nie walczyć z nim przez 4 tygodnie, lecz uzyskać jasność i prostotę kodu biznesowego, w czystym języku programowania.”Spring to potężne narzędzie, ale jego przydatność zależy od czynników specyficznych dla kontekstu projektu. Jeśli potrzebujesz skonsultować się w sprawie doboru odpowiedniej technologii w projekcie, porozmawiaj z naszymi inżynierami Java. Chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją istniejące wątpliwości.