Der Mann akzeptiert die Programmiersprache PHP

PHP – dlaczego jest nadal dobrym wyborem do tworzenia stron internetowych w 2023?

/ 27.04.2023 PHP

Być może w społeczności deweloperów niejednokrotnie słyszałeś, że PHP to przestarzały język skryptowy, dla którego nie ma już miejsca w branży IT w 2023 roku. Jednak dane pokazują, że około 77,4% stron internetowych nadal używa PHP, co oznacza, że ta technologia żyje i ma się dobrze. Odgrywa również istotną rolę w ekosystemie WordPress ponieważ cały CMS jest zbudowany w PHP.  W tym artykule omówimy dwie kwestie – dlaczego można stwierdzić z całą pewnością, że PHP jest nowoczesnym, stale rozwijanym językiem skryptowym? Po drugie, jak PHP wspiera stabilny i bezpieczny rozwój stron internetowych?

Popularność PHP w 2023

PHP jest wykorzystywane głównie do tworzenia stron WWW oraz części serwerowej aplikacji mobilnych. Według statystyk z kwietnia 2023 opublikowanych przez W3Tech, PHP jest używany przez 77,4% witryn po stronie serwera. Mimo że relatywnie często możemy usłyszeć o powstawaniu nowych języków programowania nakierowanych na programowanie aplikacji webowych, PHP jest nadal najpopularniejszą technologią, szeroko stosowany wśród stron internetowych opartych na systemach zarządzania treścią, takich jak WordPress , Joomla , Moodle i wiele innych. Niektóre z najpopularniejszych stron internetowych na całym świecie są zbudowane w oparciu o PHP. Należą do nich Facebook, Yahoo, Spotify, Wikipedia, Slack, Tumblr, WhatsApp, Zoom itp.

Skąd myślenie, że PHP jest przestarzałą technologią?

Pewnym problemem, przed którym stoimy obecnie, jest fakt, że wiele firm, programistów i hostingów pozostaje w tyle, jeśli chodzi o obsługę najnowszych wersji PHP. Ma to wpływ na podejście do tej technologii jako “przestarzałej”, choć tak absolutnie nie jest. Dlatego teraz omówimy niektóre z powodów, dla których tak ważne jest korzystanie z najnowszych wersji PHP, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także dla lepszej wydajności i wsparcia. Każda główna wersja PHP jest zwykle w pełni obsługiwana przez dwa lata po jej wydaniu. W tym czasie błędy i problemy z bezpieczeństwem są regularnie naprawiane. Obecnie nie są już wspierane wersje żadne starsze wersje PHP do 7.4 (włącznie z nią), co może powodować luki w zakresie bezpieczeństwa. Niestety wg statystyk WordPress z 2023 roku 53,7% użytkowników WordPress nadal korzysta z PHP 7.4 lub niższej wersji. Jeśli połączysz to z innymi wersjami PHP wycofanymi z eksploatacji, aż 84% użytkowników korzysta obecnie z wersji PHP, które nie są już obsługiwane od listopada 2022 r.?

“84% użytkowników korzysta obecnie z wersji PHP, które nie są już obsługiwane od listopada 2022 r.”

Dlaczego tak wolno następuje adopcja nowych wersji PHP?

Może być kilka powodów powolnego przyjmowania nowszych wersji PHP:
  • Kompatybilność ze starszymi aplikacjami  
Wyzwaniem niekiedy jest to, że aplikacje są napisane w starszej wersji PHP i wymagają aktualizacji kodu lub przepisania go, a ponowne opracowanie stron internetowych, motywów lub wtyczek jest czasochłonne.
  • Kompatybilność z bibliotekami innych firm  
Niektóre biblioteki lub frameworki firm trzecich mogą nie być kompatybilne z najnowszą wersją PHP, co również ma wpływ na spowolnienie adopcji nowej wersji.  Deweloperzy muszą czekać na aktualizację tych bibliotek lub znaleźć inne rozwiązania w celu aktualizacji do najnowszej wersji PHP.
  • Koszty  
Deweloper lub agencja może utknąć między młotem a kowadłem, gdy chcą zaktualizować aplikację do nowej wersji PHP, ale klient nie jest świadomy, jak bardzo jest to istotne i nie chce wydawać zasobów finansowych na aktualizację.
  • Ewentualne błędy  
Niektórzy programiści obawiają się błędów lub problemów ze stabilnością przy aktualizacji. Mogą nie zdawać sobie sprawy z poprawy wydajności, nowych funkcji i bezpieczeństwa, które pojawiają się z każdym nowym wydaniem. Chociaż powyższe czynniki mogą spowolnić aktualizację nowszych wersji PHP, jednak warto nie rezygnować z podejścia do tego procesu. Rozumiejąc, jak nieaktualne, nieobsługiwane wersje PHP mogą spowolnić Twoją witrynę i narazić na niebezpieczeństwo ataków, z pewnością podejmiesz decyzję o niezbędnej modernizacji. Więcej o potrzebie regularnej aktualizacji swojego systemu przeczytasz w artykule: Dlaczego warto aktualizować system i jak robić to efektywnie?. Dobra wiadomość jest taka, że PHP się dynamicznie rozwija i nadal ma ogromny potencjał.

Dynamiczny rozwój kodu PHP

PHP obecnie nie jest już tylko językiem — stało się platformą z własnym ekosystemem frameworków, bibliotek i narzędzi, które pomagają programistom zwiększyć produktywność. Uważany za jeden z najbardziej przyjaznych języków programowania, PHP nieustannie wprowadza ogromne zmiany z każdą kolejną aktualizacją. O roli aktualizacji PHP przeczytasz tutaj ?  Podnoszenie wersji PHP – dlaczego warto? Od 2015 roku jest dostępna wersja siódma a od 2020 wersja ósma tego najpopularniejszego języka wykorzystywanego do programowania back-endu aplikacji internetowych. Przepaść, jaka dzieli PHP 7.3 do PHP 8, jest ogromna, PHP 8.0 zrewolucjonizowało sposób pracy programistów. Wszystko za sprawą mechanizmu JIT (ang. Just In Time). Polega to na pominięciu wszelkiego kodu, który w danym wywołaniu nie będzie miał wpływu na wynik działania programu. Wersja PHP 8.1 w listopadzie 2021 r. zapewniła użytkownikom lepszą wydajność, składnię i bezpieczeństwo. PHP 8 pozwala pisać zwięzły kod i budować bardziej aplikacje z wieloma zmianami i ulepszeniami w stosunku do wcześniejszych dokumentów RFC. PHP 8.0 i 8.1 wprowadziły wiele nowoczesnych funkcji PHP, takich jak nazwane argumenty, dopasowanie wyrażeń, operator Nullsafe, ulepszenia w obsłudze błędów i wiele innych. Od 16 marca 2023 dostępna jest najnowsza wersja PHP 8.2.4.

5 Korzyści z budowania lub aktualizacji strony z najnowszą wersją PHP

1. Bezpieczeństwo

Najnowsze wersje PHP zawierają poprawki bezpieczeństwa, które usuwają luki i chronią Twoją stronę przed potencjalnymi atakami. Starsze wersje mogą być bardziej podatne na naruszenia bezpieczeństwa. Jeśli nie dokonasz aktualizacji do PHP 8.2, ryzykujesz narażenie swojej witryny na niezałatane luki w zabezpieczeniach. Niektóre problemy z bezpieczeństwem to ataki typu Atak typu XSS, CSRF, SQL Injection, File Inclusion, Session Hijacking i wiele innych.

2. Wydajność

PHP używa własnej pamięci i dobrze konkuruje szybkością, zwłaszcza przy korzystaniu z nowszych wersji. Każda nowsza wersja PHP może skrócić czas ładowania dzięki ulepszeniom wewnętrznego kodu i zmniejszeniu zużycia pamięci. Wraz z aktualizacją PHP 8 nastąpił znaczny wzrost wydajności.  Na przykład PHP 7.4 pozwala systemowi wykonywać 3x więcej żądań REST API na sekundę niż PHP 5.6, a PHP 8 jest prawie 4x lepsze.

3. Kompatybilność

W miarę pojawiania się nowych narzędzi, mogą one nie być kompatybilne ze starszymi wersjami PHP. Aktualizacja języka do najnowszej wersji pomoże zapewnić, że Twoja strona będzie kompatybilna z najnowszymi wersjami frameworków i bibliotek. A korzyści z aktualizowania używanych narzędzi są podobne do tych płynących z aktualizowania samego języka.

4. Poprawki błędów

Jak każde oprogramowanie, PHP może mieć błędy, które trzeba naprawić. Nowsze wersje PHP zawierają poprawki, które pomogą poprawić stabilność i funkcjonalność Twojej strony.

5. Wsparcie

PHP jest językiem open-source, co oznacza, że jest utrzymywany i aktualizowany przez społeczność programistów. Istnieje mnóstwo samouczków, często zadawanych pytań i wskazówek, które pomogą nowym programistom PHP i nadal uczyć się tego, co wnoszą regularne aktualizacje.

Upewnij się, że obsługujesz najnowsze wersje PHP

Istnieją różne sposoby na sprawdzenie aktualnej wersji PHP zainstalowanej w systemie, ale najczęściej spotykane to:
  • WordPress 
Jeśli korzystasz z WordPress 5.0 lub nowszego, możesz zobaczyć wersję PHP w narzędziu „Stan witryny”.
  • Używając interfejsu linii poleceń PHP (CLI)
Otwórz terminal lub wiersz poleceń i wpisz następujące polecenie: Spowoduje to wyświetlenie wersji PHP zainstalowanej w Twoim systemie.
  • Tworzenie pliku informacyjnego PHP:
Utwórz nowy plik o nazwie phpinfo.php w katalogu głównym Twojego serwera WWW (np. /var/www/html/ dla Apache). Dodaj do pliku następujący kod: Zapisz plik i przejdź do niego za pomocą przeglądarki internetowej, wpisując https://vmsoftwarehouse.com/phpinfo.php w pasku adresu. Spowoduje to wyświetlenie strony zawierającej szczegółowe informacje o Twojej instalacji PHP, w tym numer wersji.
  • Sprawdzenie pliku konfiguracyjnego serwera
Lokalizacja pliku konfiguracyjnego może się różnić w zależności od systemu i oprogramowania serwera WWW, ale zazwyczaj znajduje się on w katalogu /etc. Poszukaj pliku o nazwie php.ini i otwórz go za pomocą edytora tekstu. Poszukaj linii, która zaczyna się od PHP Version, aby poznać swoją wersję PHP. Powyższe metody powinny pomóc Ci ustalić aktualną wersję PHP zainstalowaną w Twoim systemie.

Skorzystaj z pomocy w budowie lub aktualizacji swojej witryny

Jedną z głównych zalet PHP jest to, że jest niezależny od platformy, co oznacza, że może być używany w systemach Mac OS, Windows, Linux i obsługuje większość przeglądarek internetowych oraz główne serwery internetowe, ułatwiając wdrażanie na różnych systemach i platformach przy minimalnych dodatkowych kosztach.   Co więcej, z racji faktu, że tak wiele stron internetowych zostało napisanych w PHP, łatwiej jest dokonywać aktualizacji w tym samym języku niż próbować przepisać wszystko w innym. Dzięki temu PHP nadal istnieje i się rozwija, nawet jeśli   niektórzy młodsi programiści mogą mieć osobiste preferencje dotyczące innego języka jak JS, Python itd. Ten efekt spuścizny oznacza również, że zwykle łatwiej jest znaleźć programistę PHP dla swojego projektu. Ostatecznie wybrany język będzie zależał od tego, co próbujesz zbudować i jakie funkcje są dla Ciebie priorytetowe w projekcie. W VM nasi inżynierowie posiada szeroki zakres umiejętności w różnych językach programowania, więc jeśli chcesz zobaczyć, jakie korzyści mogą przynieść Twojej organizacji, skontaktuj się z nami!
Kategoria: PHP


Design, Development, DevOps czy Cloud – jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj o swoich potrzebach z naszymi specjalistami.

Jakub Orczyk

Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL

Zamów bezpłatną konsultację
kuba (1)