Podnoszenie wersji PHP – dlaczego warto?

/ 22.04.2021 PHP

W dynamicznie rozwijającej się branży IT niezwykle ważne jest pozostawanie na bieżąco z najnowszymi technologiami i narzędziami. Jeśli nie zadbasz o to w porę, będziesz nie tylko w tyle pod każdym względem wśród konkurencji, lecz również narazisz swój biznes na szereg problemów.
W artykule chciałbym poruszyć temat podnoszenia wersji jednego z najpopularniejszych języków spotykanych obecnie w Internecie – PHP. Twoje zespoły IT używają którejś ze starszych wersji tego języka? Mam nadzieję, że przekonam Cię swoimi argumentami poniżej, że czas najwyższy rozważyć zmiany i rozpocząć wdrażanie aktualizacji.
Wspieranie wersji przez twórców
PHP jest już z nami od ponad 25 lat i od samego początku było dynamicznie rozwijane przez swoich twórców. Wersja 5.6 wydana w 2014 r. cieszyła się wyjątkowo długim wsparciem (zakończone dopiero na początku 2019 r.). To pomogło jej zyskać miano jednej z najbardziej rozpowszechnionych wówczas (a być może jest nią nadal) backendowych technologii w sieci. Wraz z wydaniem PHP 7 zmieniło się jednak podejście, co do długości wsparcia dla konkretnych wersji. Wersja, która jest w środku wsparcia w momencie, kiedy postawiliśmy projekt, już rok później może zapalać czerwone lampki w systemach do badania infrastruktury. To pierwszy argument przemawiający za stałym monitorowaniem sytuacji i wykonywaniem aktualizacji. Powodów jest jednak znacznie więcej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W oprogramowaniu, które używacie w firmie zapewne kluczowe znaczenie mają dla Ciebie kwestie bezpieczeństwa. Nieprawidłowości w tym obszarze mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Dostęp do systemu może np. zdobyć osoba, która absolutnie nie ma prawa go mieć. Błędy w samej aplikacji są zależne od developera, ale na błędy w samym języku, którego aplikacja używa, nie ma on żadnego wpływu. Dbając o aktualizowanie na bieżąco wersji PHP, masz pewność, że Twoje oprogramowanie ma wgrane wszystkie najnowsze poprawki w zakresie bezpieczeństwa, które wydali twórcy. Tym samym niwelujesz jego podatność na ataki z zewnątrz.
Znaczące zwiększenie wydajności 
Niewątpliwie równie ważne jak bezpieczeństwo jest dla Ciebie wydajność Waszego systemu. Aplikacje nieustannie rozrastają się, co sprawia, że z czasem mogą zacząć działać coraz wolniej. Twoi programiści mogą oczywiście cały czas dokładać zasoby do maszyn, na których aplikacje są postawione albo wręcz dokładać kolejne maszyny. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na dłuższą metę, a poza tym generuje wysokie koszty. Twórcy PHP usilnie starają się, by ten język z każdą wersją działał on coraz lepiej i sprawniej. Pomiędzy PHP 5 a PHP 7, różnica w wydajności jest prawie dwukrotna! Podnosząc więc wersję języka, Twój zespół będzie mógł łatwo i szybko usprawnić działanie aplikacji, bez konieczności ingerencji w jej infrastrukturę ani szukania sposobów na optymalizację w kodzie.
Oszczędność czasu i nowe możliwości
Język programowania, jak każdy twór, rozwija się i ewoluuje. Do PHP w ramach aktualizacji twórcy co rusz dodają nowe funkcjonalności, które pomagają usprawnić albo wręcz przyspieszyć cały proces developmentu. Dodatkowo Twój zespół będzie bardziej zadowolony z pracy, jeśli będzie mógł używać nowych, gotowych modułów. Funkcjonalności w każdej nowej wersji PHP są dostępne jako jego część składowa. To redukuje czas pracy programistów praktycznie do zera, w sytuacji, kiedy mieliby pisać je od samego początku. Dodatkowo “natywne” funkcjonalności są zazwyczaj o wiele szybsze niż te rozwijane samodzielnie. Najlepszym przykładem usprawnień, które mają w ostatnim czasie ogromne znaczenie jest typowanie. W przypadku PHP funkcjonalność ta została dodana w wersji 7. Dodanie typów nie tylko ułatwia development (programista nie musi się zastanawiać czym dana wartość jest), lecz przede wszystkim podnosi jakość kodu. Odtąd sam język, a nie programista odpowiada za to, żeby w odpowiednim miejscu znalazł się odpowiedni typ danych.

Podsumowując, dbanie o to, aby Twoje projekty miały zawsze bieżącą wersję języka zagwarantuje Ci nie tylko korzyści biznesowe, lecz również wewnętrzny spokój. Będziesz mieć pewność, że oprogramowanie w Twojej firmie jest w pełni zabezpieczone, a Twój zespół jest możliwie najbardziej wydajny i efektywny. Co więcej z pewnością o wiele łatwiej będziesz mógł rekrutować nowych programistów. To oczywiste, że najlepsi specjaliści są o wiele bardziej chętni do pracy na najnowszych wersjach języków i frameworków, a te przestarzałe omijają z daleka.
Nasze doświadczenie W VM.PL zaczynaliśmy swoją działalność od realizacji przede wszystkim projektów PHP-owych, dlatego obecnie posiadamy ich sporo w swoim Portfolio. Część to już tylko tzw. „maintenance”, a część jest w dalszym ciągu aktywnie rozwijana. W czasie ich trwania wielokrotnie wykonywaliśmy proces aktualizacji wersji PHP w naszych produktach oraz dla naszych klientów. Przykładem jest projekt dla wydawnictwa Macmillan Polska, w ramach którego stworzyliśmy dedykowany system diagnostyczny. Pełne case study do przeczytania tutaj: https://vm.pl/case-studies/dedykowany-system-diagnostyczny-dla-nauczycieli-polskich-szkol
Marcin Tula 
Full-Stack Developer / VM.PL Software House
Kategoria: PHP


Design, Development, DevOps czy Cloud – jakiego zespołu potrzebujesz, aby przyspieszyć pracę nad swoimi projektami?
Porozmawiaj o swoich potrzebach z naszymi specjalistami.

Jakub Orczyk

Członek zarządu / Dyrektor sprzedaży
VM.PL

Zamów bezpłatną konsultację
kuba (1)